PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=104633}

Tylko razem z córką

Not without my daughter
7,2 3 135
ocen
7,2 10 1 3135
6,3 3
oceny krytyków
Tylko razem z córką
powrót do forum filmu Tylko razem z córką

Jak dla mnie ten film za bardzo gloryfikuje Amerykę ;/

użytkownik usunięty
Anturium

Dokładnie, jeszcze ta powiewająca flaga na końcu. Cały ten film jest obrzydliwie schematyczny - źli zacofani Irańczycy przeciwko szlachetnej, cywilizowanej Amerykance. Z kazdej strony manipulacja: krzywo patrzące się kobiety w czadorach, ludzie na ulicach przekszykujący się na wzajem i zarżnięte zwierze. Oczywiście amerykańskie dziecko wsunie hamburgera ale zwierze we krwi uzna za pokrzywdzone co innego irańczycy oni patrzą na to z zimną krwią jak bestie bez uczuć. Sama historia jest ciekawa i godna uwagi ale forma przedstawienia Iranu oburzająca.

Jeszcze jedno.
Betty zostawiła w USA ojca umeirającego na raka, dwóch synów z poprzedniego małżeństwa (tego w filmie tez nie było) i nie miała żadnej szansy na legalny kontakt z nimi. Tu już nawet nie chodziło o kraj - ale o oderwanie siłą od najbliższych.
Mozna powiedziec, ze w Ameryce Mudi także był pozbawiony swojej rodziny i dziedzictwa. Tylko ze on zawsze mógł do nich zadzwonic, odwiedzic czy zaprosic do siebie. Betty to wyraźnie podkresliła - mogła znieść Iran, ale nie akceptowała zniewolenia, braku kontaktu z amrykańska rodziną.

Nie wspomnę tu już o goryczy, jaką zostawiła po sobie decyzja męża - najbliższa Ci w świecie osoba robi nagle takie świństwo, całkowicie niszczy zaufanie i praktycznie rozbija związek.

ocenił(a) film na 6

Brawo za ten komentarz

Anturium

Hmm, wiecie, rzeczywiście ten film mozna tak odbierać, nie wiem. Ja mam ten (dys)komfort, ze przeczytałam ksiązkę na której podstawie został nakręcony.
Betty była Amerykanką a kiedy przyjechała do Iranu pozbawiono ją narodowości i praw. Trudno jej się dziwic, ze tak gloryfikowała swój kraj. Wg. książki tak właśnie miał wyglądać Teheran ogarnięty wojną (której w filmie było niewiele) - chaos, wszędzie wojsko. Także rodzina Moodiego zapewne była demonizowana przez Betty przez róznice kulturowe, które poczatkowo były nie do przyjęcia przez kobietę z Zachodu.

Mahmoody po premierze ksiązki wielokrotnie zaprzeczała, ze Irańczycy to demoniczny naród - w jej powieści pojawiło sie wiele pozytywnych postaci - a to że czuła się uwięziona przez dziwny, niezrozumiały system na pewno wpłynęło na sposób opisywania tego społeczeństwa.

Być moze w oczach zniewolonej cudzoziemki to wszystko nabrało jeszcze ciemniejszych barw a utracona ojczyzna stała się jeszcze wspanialsza - zreszta sama Mahmoody to potem przyznała.

Nie bronię tu filmu- bo może rzeczywiscie byc odbierany jako kolejna amerykańska papka. Jednak moja mam, która ksiązki nie czytała po seansie stwierdziła, ze ta flaga była w sumie zrozumiała - dla osoby która utraciła kontakt ze swoja rodziną, odebrano jej narodowość na pewno flaga stanowiła symbol. A że akurat amerykańskiej flagi za wiele w filmach? Tez mnie to irytuje. ;)

A scena z koza akurat była w ksiązce - to jakis rytuał był na powitanie. :<

Anturium

Dodam jeszcze, ze nie było w filmie zszywanie rany "na żywca", mycia się raz na tydzień przez rodzinkę Mudiego, zasmarkanych czadorów czy robaków w jedzieniu. :)

Aericia

I nie pokazali prawdziwej irańskiej 'łazienki' z dziurą w podłodze, zamiast toalety:P Nie było też 'dokładniejszych' urodzin Mahtob - kiedy dzieci dobrały się do prezentów, których mała nawet nie otworzyła i weszły przy tym z nogami do jej tortu;]

użytkownik usunięty
Eruaniel

A widziałyście inne filmy o tematyce iranskiej? Na przykład w Persepolis wyraźnie widać, że Irańczycy pragną wolności i nie są zacofanym ludem tylko zwykłymi współczesnymi ludźmi, którzy zostali wciśnięci w tę dziwną konwencję. Nie bronię Iranu jako panstwa ten system jest zbrodniczy i to nie ulega wątpliwości, ale człowieka nie można oceniać po tym czy nosi czador czy nie albo czy ma dziurę zamiast toalety to tylko świadczy o tym jak ciężko się tam żyje.

Film to historia widziana oczami kobiety uwięzionej w obcej, nieprzyjaznej sobie kulturze, w kraju ogarniętym wojną, bez mozliwosci powrotu czy nawet kontaktu z rodziną, której los lezał w rękach niepoczytalnego męża. Trudno wymagac tu obiektywizmu.

ocenił(a) film na 6

Myślę że w tamtym klimacie "dziura w toalecie" sprawdza się lepiej niż muszla - mniejsze pole popisu dla bakterii. Używamy jej dla naszej wygody ale chyba tak na prawdę nie jest bardziej higieniczna niż dziura.

użytkownik usunięty
Eruaniel

A rytuał z kozą wierzę że był w książce ale chodzi mi bardziej o jego celowość o tę fałszywą troske o zabite zwierze "mamusiu oni go krzywdzą" tak jakby w stanach nie zabijano zwierząt.

Tak, ale to było pięcioletnie dziecko, na którego oczach zarżnęli zwierzę.
A sama scena pojawiła sie w filmie pewnie dlatego, że została umieszczona w ksiązce. Betty opisała co widziała i co ja szokowało w irańskiej kulturze. Sama potem tłumaczyła, ze chciała zapamiętac jak najwięcej.

co ciekawe, po powrocie do kraju obie z Mahtab obchodziły perskie święta, gotowały irańskie potrawy i pielęgnowały język, jakiego nauczyły się w kraju ojca dziewczynki. Sama Betty wspominała później o wielu przyjaciołach z Teheranu, których nie opisała w trosce o ich ewentualny los.

użytkownik usunięty
Aericia

a czy w książce była scena łapanki małych chłopców do wojska??

Mi idzie o manipulację nie wiem jak opisano tą scene z kozą w książce ale myśle, że chodziło bardziej o szok kulturowy. Natomiast twórcy filmu użyli kozy by pokazac jak bezwzględni są Iranczycy dla mnie to po prostu manipulacja.

Szkoda że nie napisała o tych przyjaciołach, w takiej sytuacji wystarczy przecież zmienić im imiona i nie wymieniać danych osobowych.

Była - i wiele więcej. Na przykład była historia młodej iranki, przyjaciółki Betty, której mąż którys już rok czekał na proces za "myslenie przeciw rządowi" - kiedy nareszcie usłyszał wyrok - 10 lat chyba, kobieta się załamała.

Betty opisywała wiele osób, które jej pomogły. Potem przyznała, ze nie wszystkie. Wiele imion zmieniła. Myslę, że miała powazne powody, aby nie opisywac wszystkich.

użytkownik usunięty
Aericia

Czekanie na wyrok to tam normalka. Wielu ludzi w Iranie nie może doczekać się decydujących o życiu operacji lub podstawowego leczenia a człowiek może być aresztowany za słuchanie zachodniej muzyki, lub picie alkocholu, to jest chory system. A twórcy filmu nie poradzili sobie z tematem chociażby scena w, której mąż opowiada betty, że kobiety w Iranie chcą nosić czadory. Dziwne, że z relacji Iranek wygląda to inaczej. Książkę muszę przeczytac bo z tego co mówisz jest na znacznie wyższym poziomie. Niestety film jest po prostu do bólu amerykański.

Myslę, ze ta biedna koza miała ukazać własnie ów szok, jaki przezyły Betty i Machtab. I tak uważam, ze twórcy dośc łagodnie obeszli się z opisem Teheranu. Nie było nic o szczurach na ulicach, robakach w ryżu czy brudnych, irańskich kuchniach, w których pracę zaczynało się od wypłukania spod szafek martwych karaluchów.
Albo opis kuchni Amme Bozorg, która pracowała na ziemi, bowiem szafki i zlew pełne były brudnych naczyń. Ponoć Czcigodna Ciotka miała wysprzątac dom na cześć Bozorga i Betty... ;)

użytkownik usunięty
Aericia

Trzeba pamiętać że ta rodzina była prowincjonalna co w filmie jest często podkreślane przyznam. A u nas też na prowincji bywa różnie ale na tej podstawie nie ocenia się narodu jako "prymitywny i zacofany" nie wiem czy Betty tak samo opisała to w książce. A książki nie mogę oceniać bo nie czytałam i szkoda. Betty miała prawo oceniać subiektywnie od strony uwięzionej wbrew własnej woli i wiecznie poniżanej kobiety.

Dokładnie.
W Iranie pozatym bogate rodziny mają wszystko naprawde naj to niejest tak, ze sa bogacie i kupuja sobie wszystko na co ich stac kiedy sobie zechca tylko az do przesady wszystko jest ze zlota,sluzba itp.
to wszystko zalezy od grup spolecznych bo jakby kobieta trafila do takiej rodziny to napewno obraz bylby zupełnie inny.

flatronez_ez

PRZEPRASZAM ZA LITERÓWKI(pospiech)
nie jest, bogaci

Anturium

witaj
Od pół roku szukam w necie tego filmu , czy mogłabym liczyc z twojej strony na pomoc i wskazanie linku do filmu - bardzo mi zależy - tylko z tłomaczeniuem lub napisami pl
z góry dziekuję

victoriabeautycenter

Wybaczcie odkopywanie tematu.
Jakby ktoś jeszcze chciał wiedzieć, jest na Chomiku :)

ocenił(a) film na 6
Anturium

Zgadzam sie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones